Je snadné dostat se do finančních potíží

By | 6.1.2015

Jak vypadá snadná cesta do finančních potíží? Tak, že si neumíme spočítat, kolik nás stojí život a kolik ve skutečnosti utratíme. Mnoho z nás tak utrácí více, než vydělá a žije takzvaně na dluh. Není to ale jediná cesta do pekel, jenom jedna z mnoha. Ještě horší cestou, jak se dostat do dluhové pasti je nevýhodně si půjčit. Nepřečteme si pořádně podmínky smlouvy, nezjistíme všechna pro a proti nebo si na sebe naložíme neúměrné množství menších splátek, které ale dohromady dají sumu větší, než dokážeme unést. Dá se tomu nějak uniknout? Jistěže dá, chce to jen trochu přemýšlet a mít trochu pod čepicí, jak by řekl klasik.

V první řadě je tedy potřeba si uvědomit, co všechno nám hrozí, pokud využijeme služeb nějaké půjčky:

  • Neúměrné poplatky
  • Nepochopení nebo nepřečtení si smlouvy a všech jejích bodů
  • Více menších splátek, které dohromady dají ale velkou sumu
  • Neschopnost splácet vlivem ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci a tak podobně

Samozřejmě, je mnohem více možností a mnohem více nebezpečí, které nás mohou při vzetí si nějakého úvěrů postihnout, je ale důležité si uvědomit jednu věc. Pokud o těchto rizicích víme, pokud jsme se předem informovali, pak se jich snáze můžeme vyvarovat. Nikdo přeci nestoupne na propadlý schod, o kterém předem ví, že je propadlý. A stejné je to i s finančními nástroji. Když předem víte, na co peníze potřebujete a jste schopni si spočítat, jakou finanční zátěž váš rodinný či firemní rozpočet dokáže unést, nemusí se ničeho obávat.

Bankovní i nebankovní společnosti samozřejmě musejí generovat zisk, a budou ho mít vždy, když si od nich půjčíte. To ale neznamená, že by neexistovaly výhodné produkty, které jsou cílené přesně na vaše potřeby. Naopak! Můžete být velmi příjemně překvapeni tím, jak moc toho můžete dostat a za jak výhodných podmínek. Navíc, dnešní svět klade zvýšené nároky jednak na vás, tak také na kvalitu nabízených služeb, a tak není vůbec vzácné setkat se s bezplatnou možností předčasného splacení úvěru, změnou výše jednotlivých splácet podle vaší aktuální finanční situace, odložení splátek či pojištění neschopnosti splácet.

Jak vidíte, je toho skutečně mnoho, co si můžete spolu s finančním nástrojem bankovní či nebankovní společnosti vyjednat a je toho také mnoho, co vám může pomoci se splácením a se zvládnutím zvýšené finanční zátěže na vaše rozpočty.

A jaký je tedy verdikt? Jaké je rozuzlení celé této situace? Když řešíte otázku, zda si půjčit nebo se raději pokusit vyřešit to jinak, vždy si uvědomte, jaké klady a zápory to s sebou přináší. Uvědomte si, že mí okamžitě peníze navíc může vyřešit veškerá vaše trápení, ale také je může přidělat. Pokud však budete připraveni a pokud budete vědět, do čeho se pouštíte a budete přesně znát podmínky smlouvy, nemusíte se ničeho bát!

Be Sociable, Share!