Banky bude zajímat vaše bonita

By | 15.6.2015

Pokud máte zájem o půjčku, tak byste měli znát své možnosti. Můžete si jít totiž půjčit buď do banky, anebo do nebankovní společnosti. Pokud nebankovní společnost příliš neuznáváte a rádi byste vsadili na jistotu v podobě banky, tak je potřeba si uvědomit, že to nebude tak jednoduché. Banky totiž velmi dbají na výběr své klientely, nepůjčí rozhodně jen tak komkoliv, kdo si přijde zažádat. Banky se budou snažit zjistit takzvanou bonitu žadatele, neboli jeho schopnost včas, pravidelně a bezproblémově splácet.

Jistota je jistota

Ptáte se, proč to banky dělají, a například nebankovní společnosti ne? Je to prosté, banky chtějí mít jistotu, že dlužníci budou schopní vše splácet, a to bez jakýchkoliv problémů. Právě proto se zkoumá poměrně dosti znaků, což může být někomu dokonce i nepříjemné. Je třeba totiž zjistit spoustu citlivých věcí:

  • Věk – je rozdíl, jestli banka půjčí osmnáctiletému anebo čtyřicetiletému žadateli
  • Zaměstnání – studenti jsou tu velmi znevýhodnění, na rozdíl od pracujících lidí na stálých pozicích
  • Rodinný stav – rozhodující je, jestli jste svobodní či nikoliv, kolik máte dětí…
  • Veškeré příjmy – budete muset dokázat své příjmy z práce a prokázat jakékoliv další příjmy, které pramení například z pronájmů a tak podobně
  • Vaše veškeré další pohledávky – máte hypotéky, leasing anebo jste si půjčovali na novou ledničku? Vše hraje v tomto případě velikou roli.

Je důležité, abyste měli co nejlepší bonitu, protože čím lepší bude, tím větší bude i vaše šance na to, že získáte výhodnou půjčku s příznivým úrokem. Banky si na tomto doopravdy zakládají, tudíž se tomu nevyhnete ani vy. Pokud ale žijete řádný život, nejste zadlužení, nestřídáte práci jako ponožky a jste dostatečně zaopatření, tak se nemusíte bát toho, že byste nezískali půjčku, kterou potřebujete.

Be Sociable, Share!